امین حیایی در «شعله‌ور» پس از سال‌ها، خیره‌کننده و تازه است.

نرجس علوی مقدم: ستاره سینمای ایران در دهه هفتاد و بازیگر انبوهی کمدی و کمدی رمانتیک، این روزها با فیلمی ویژه روی پرده است. «شعله‌ور» تصویری متفاوت از امین حیایی می سازد. تصویری درهم و شکسته، صورتی فروریخته و موهایی کم‌پشت و آشفته که با ظاهر شیک و همیشه جوانش تفاوت دارد. این همه امتیازهای حضور او در این فیلم نیست. نعمت‌الله در «شعله‌ور» به درون یک مرد میانسال نفوذ کرده، تلخی‌ها و حقارتش را نمایش داده و در قالب یک درام تاثیرگذار روند فروپاشی او را نشان داده. او مثل بندباز با مهارت، نوسان‌های شخصیت اصلی را نشان داده، پلیدی‌هایش را و توهمی که درباره خود به معنی انسان دارد. احساسی که بسیاری از ما در مواردی خاص از زندگی تجربه کرده‌ایم.

حضور دارا فرزند حیایی در این فیلم، انتخاب درستی است بازیگری که حس رابطه پدر و فرزندی را به خوبی به تماشاگر منتقل می کند. حیایی هر وقت با کارگردانی خوبی کار کرده حاصل کارش قابل توجه بوده. هر وقت تن داده به بازی در فیلم های کمدی سخیف یا عامه پسند، اگر چه تلاش کرده بازی اش از حد استاندارد پایین تر نباشد، اما ضعف فیلم روی بازی او تاثیر گذاشته است.

حیایی در دهه پنجم زندگیش، می کوشد انتخاب‌های متفاوت تری داشته باشد. در «دارکوب» (بهروز شعیبی) در نقش مردی از طبقه متوسط بازی کرده. یک درام شهری و آپارتمانی که او نقش مرد خانواده را بازی کرده. در همین سال او نقش تقریبا منفی در «شعله ور» را هم بازی کرده. دو طیف بازی متفاوت در دو فیلم با حال و هوایی متفاوت. حاصل کار او در هر دو فیلم قابل قبول و در «شعله‌ور» درخشان است. حیایی استیصال و رنج را توامان نشان داده و پلیدی ذاتی انسانی که حقیر شده و به حقارت تن داده است. دیپلم افتخاری که برای بازی در «شعله ور» به دست آورد به حق بود و معلوم شد داوران هم بازی او و تلاشش برای شکستن پرسونای قبلی را دیده اند.

به نظر می رسد دوران تازه کاری حیایی آغاز شده. اگر او به دام تهیه‌کننده های تلویزیون و سینما نیفتد، می‌تواند خود را احیا کند. بازیگری که در «مهمان مامان» (داریوش مهرجویی) نشان داده می‌تواند بدون لودگی در یک کمدی بازی کند و در نقش جدی هم، تواناست باید بیش از این قدر خود را بداند. «شعله ور» و نقشی که در سینمای ایران مشابهش وجود نداشته آغاز برای ستاره‌ای است که در ۵۰ سالگی باید به دنبال نقش‌های خاص و تازه باشد.

منتشر شده در۲۹مرداد ۱۳۹۷