بدون اغراق این فیلم یکی از بهترین فیلم هایی بود که در جشنواره فجر قزوین به نمایش درآمد و حالا به اکران عمومی درآمده است .
هومن سیدی با فیلم (مغزهای کوچک زنگ زده ) ثابت کرد که چقدر در جایگاه نویسنده و کارگردان موفق عمل کرده است و هر فیلمش نسبت به فیلم دیگرش چند پله صعود میکند .

مغزهای کوچک زنگ زده به راستی که یک فیلم با اسلکت و چهار چوب درست است . فیلم درباره بخشی از مردم حاشیه نشین است که با اینکه هر کدام خانه و زندگی مستقل دارند اما توسط یک نفر هدایت میشوند .
فرهاد اصلانی بچه های بی سرپرست و یا بچه های دیگر را از خانواده هایشان خریداری میکند و آنها را بزرگ میکند و این بچه ها حالا برای او کار می کنند .
تمام شخصیت های فیلم به درستی شخصیت پردازی شده اند ، هیچ کس تیپ نیست و هر کدام تعریف خودشان را دارند . هیچ شخصیت اضافه ی در فیلم نیست ؛ تمام رابطه های علت و معلولی رعایت شده است .
هومن سیدی قصد سیاه نمایی ندارد ، چرا که بعد از دستگیری شکور ( فرهاد اصلانی ) زمانی که شاهین ( نوید محمد زاده ) برادر دیگر می فهمد برادر واقعی آن خانواده نیست ، پلیس را در جریان همکار برادرش که او کودکان بی سرپرست را بزرگ میکند ، آن هم در محیطی کاملاً آلوده با خبر میکند . به دختری که تا پیش از این فکر میکرد خواهرش هست کمک میکند تا از این معرکه که دیگران میخواهند برایش تصمیم بگیرند ، با کسی که دوستش دارد برود ، و یا کودکی که میخواهد بزرگ کند . میخواهد همه ی این کارها را بکند چون فهیده برای این طبقه از جامعه نیست . قابل ذکر است با اینکه شاهین علاقه ی زیادی به خشونت دارد و میخواهد مثل شکور باشد اما وقتی شکور از او میخواهد گوش پسر بچه ای که با چاقو برادر کوچکشان را مورد آسیب قرار داده ، ببرد ؛ از این کار سر باز میزند .انگار از همان جا این نشانه گذاشته میشود ، این برادر با برادرهای دیگر فرق دارد .
روی هر سکانسی بیش از اندازه و اغراق شده تمرکز نمیکند و بهترین جای ممکن سکانس بعدی آغاز میشود . تمام سکانس ها و پلان ها در خدمت فیلم است .
لوکیشن ها درست انتخاب شده است ، بازیگرها خیلی خوب تحت تاثیری که محیط به آنها القا کرده است قرار گرفته اند .
در فیلم، برادر کوچک تر موهای خواهرش را قیچی میکند ،و یا خواهرش را خفه میکند ؛ قرار نیست ما با خود بگویم کجا همچین اتفاقی میافتاد . سیدی از همان ابتدا با دیالوگ شروعِ فیلم که تعبیر میکرد هر گله ای به چوپان احتیاج دارد ، نشان داد این فیلم را فقط در همان منطقه باید دید ، قرار نیست به مردم کل کشور تعمیم دهیم . شاهین میخواهد در رقابت با برادرش در توزیع مواد مخدر قرار بگیرد ؛ اما درست جایی که او میفهمد میتواند راه برادر را ادامه دهد به یکبار خبر جدیدی میشنوند و آن اینکه شاهین برادر واقعی شان نیست و همین مساله باعث تغییر تفکر یکی از مغزهای زنگ زده میشود . و یا حتی دوست شاهین که از ترس شنیدن فحش ناموسی همه را دایی صدا میکرد با پیدا شدن پدرش راه دیگری را برای زندگی انتخاب کرد .
در پایان اینکه این فیلم به حق و شایسته در اختتامیه جشنواره فجر ، کاندید سیزده رشته مختلف شد و توانست جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران ، بهترین فیلم از نگاه هنر و تجربه ، بهترین فیلمنامه و بهترین صداگذاری را از آن خود کند . بازی درخشان نوید محمد زاده و فرهاد اصلانی در این فیلم که کاندید ( بهترین بازیگر نقش اول مرد و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد بودند ؛ جذابیت این فیلم را چند برابر کرده است .
دیدن مغزهای کوچک زنگ زده را از دست ندهید . از ساعتی که در سینما گذرانده اید ، پشیمان نخواهید شد .

لیلا روغنگیر قزوینی

منتشر شده در ۱۶ مهرماه ۱۳۹۷